HERB
Opis herbu gminy Rzepiennik Strzyżewski
Tarcza typu hiszpańskiego. W polu błękitnym, w głowie tarczy topór o ostrzu srebrnym i stylisku (toporzysku) złotym w prawo i głowica pastorału biskupiego w słup srebrna w lewo, na trzonie złotym. Pod nimi dwa liście rzepienia w skos do brzegów tarczy złote, u podstawy każdego liścia potrójny kwiatostan rzepienia, również złoty.
Elementy herbu
Od powszechnie występującej na tym terenie rośliny rzepień wywodzi się nazwa wioski Rzepiennik i rzeczki Rzepianka, dlatego właśnie w herbie mamy liście i kwiatostan rzepienia.
Obecnie wsi noszących wspólną nazwę Rzepiennik jest cztery, z tego trzy: Rzepiennik Strzyżewski, Rzepiennik Biskupi i Rzepiennik Suchy wchodzą w skład gminy Rzepiennik Strzyżewski, a Rzepiennik Marciszewski w skład gminy Gromnik. W XIX i na początku XX wieku istniał jeszcze jeden Rzepiennik, zamieszkały przez ludność żydowską. Pełnił funkcję miasteczka. Po wymordowaniu przez nazistów jego mieszkańców w czasie II wojny światowej, jego tereny włączone zostały do Rzepiennika Strzyżewskiego.
Topór znajdował się w herbie rodu Tarłow, który przez kilka stuleci był właścicielem kilkunastu wiosek w tej części woj. krakowskiego i sandomierskiego, w tym wsi Olszyny (XVI i XVII wiek), a przede wszystkim rodu Szołayskich, który znacznie przyczynił się do rozwoju większości wiosek gminy Rzepiennik Strzyżewski. Szołayscy obecni byli na tych ziemiach w okresie od roku 1772 do końca XIX wieku.
Pastorał biskupi odzwierciedla nazwę jednego z sołectw gminy — Rzepiennik Biskupi, który przez kilka stuleci był częścią dóbr kapituły krakowskiej. Do dóbr biskupich należała również wieś Kołkówka i od XIII do XV wieku wieś Turza.
Barwy herbu
Błękit – kolor maryjny, a także jedna z barw Leliwitów-Melsztyńskich (kilka wiosek gminy Rzepiennik Strzyżewski należało do ich dóbr w wieku XV i XVI).
Kolor błękitny to także kolor nieba, prawdy, lojalności, wierności, stałości i powietrza.
Złoty to symbol dostojeństwa, ciepła, światła i bogactwa tych ziem.
Srebrny symbolizuje wodę, wolność i niewinność.
Barwa złota (żółta) i srebrna (biała) występuje również w herbach województwa małopolskiego i powiatu ziemskiego tarnowskiego.