KOŁKÓWKA
Wieś nad Czerwonym Potokiem
Dzieje Kołkówki sięgają 1386 roku, kiedy to biskup krakowski Jan Radlica założył wieś nad Czerwonym Potokiem, której właścicielem został mieszczanin ciężkowicki Stanisław Smyk. Pleban Rzepiennika – Adam – odstąpił w drodze zamiany las i zarośla do wykarczowania pod przyszłą osadę. Wkrótce sołectwo przejął Jan Kołek i od jego nazwiska osada przyjęła nazwę.
Wieś położona na wzniesieniach określanych „garbem Rzepiennika”, w miejscu przez wieki trudno dostępnym, nigdy nie była osadą ludną ani bogatą. Żyła w cieniu parafii, stanowiła dobra biskupie, zaś folwark należał do klucza najpierw uszewskiego, a w XVII wieku świniarskiego. W XIX w. Kołkówka liczyła 122 mórg ziemi i 242 mieszkańców. W folwarku dzierżawionym przez Arnolda Zamorskiego 1 IV 1890 r. urodził się Kordian Józef Zamorski, późniejszy student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, legionista, generał; ostatni przed II wojną światową komendant Policji Państwowej. W 1893 r. w Kołkówce zamieszkały siostry służebniczki (Dębickie). W posagu otrzymały kilka mórg ziemi i niewielki budynek, w którym mieszkały i zajmowały się ubogimi dziećmi. W Ochronce uczyły ich pisania i czytania a przede wszystkim praktycznych gospodarczych umiejętności. Ochronka została zlikwidowana w 1923 r. Wkrótce została otwarta szkoła publiczna. Po wojnie doprowadzono tu drogę gminną. W latach siedemdziesiątych Kołkówka, która oficjalnie była jeszcze przysiółkiem Rzepiennika Biskupiego („prawa wiejskie” odzyskała dopiero w 2006r.), przeżywała renesans: wieś zelektryfikowano (1968), stelefonizowano (1971), zbudowano nową szkołę (1966), remizę strażacką (1993). Punkt katechetyczny (1991), zamieniono później na kaplicę pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego, poprowadzono także asfaltowe drogi i uruchomiono komunikację autobusową.
W ścianę remizy OSP wmurowana jest tablica pamiątkowa poświęcona rodakowi gen. Kordianowi Józefowi Zamorskiemu. W remizie funkcjonuje sklep.
W budynku szkolnym znajduje się filia Domu Wczasów Dziecięcych z Jodłówki Tuchowskiej. Obok kompleks sportowo-rekreacyjny.
Szczegóły Czesław Dutka