RZEPIENNIK BISKUPI

rzepiennik-biskupi

Król Kazimierz Wielki wydając 2 stycznia 1347 roku Pawłowi i jego synowcowi Mikołajowi z Woli Chynowskiej zgodę na wycięcie lasu nad rzeką Rzepiennik i osadzenie przybyszów na sześćdziesięciu łanach frankońskich na prawie magdeburskim zastrzegł: „(…) ze względu na nasze zbawienie kościołowi, który tam będzie założony, przydzielamy jeden łan, który powinien być wolny od czynszu i jakichkolwiek powinności”.

Lokacja dotyczyła Rzepiennika Górnego (dzisiaj Strzyżewskiego). Kościół jednak w tej wsi, w tamtym czasie, nie powstał. Pierwszą wzmiankę o parafii znajdujemy w akcie lokacyjnym wsi nad Czerwonym Potokiem, czyli dzisiejszej Kołkówki, pochodzącym z 1386 r.

Jest w nim mowa o lesie pozyskanym od Adama plebana w Rzepienniku. Parafia w Rzepienniku Biskupim ciągnęła się na przestrzeni dwudziestu kilometrów – od granic z Rozembarkiem (Rożnowice) po Golankę i należały do niej: Rzepiennik Biskupi, Marciszewski, Strzyżewski i Suchy, Jodłówka, Kołkówka, Kozłówki i Nosalowa.

biskupi2

Taki stan utrzymał się przez pięć wieków. Pierwszy podział parafii nastąpił w 1840 r. Wówczas utworzono w Jodłówce samodzielną parafię pw. Świętego Michała Archanioła. Przyłączono do niej wsie Kozłówki i Nosalową, które później stały się przysiółkami. W 1972 r. z części wsi Rzepiennik Strzyżewski i z Rzepiennika Marciszewskiego została utworzona parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Rzepienniku Strzyżewskim.

W 1982 r. erygowano parafię pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzepienniku Suchym. W nowo utworzonych parafiach wzniesiono kościoły. Nie zachowały się żadne zmianki, przez kogo i kiedy został ufundowany pierwszy kościół w parafialnym Rzepienniku.

biskupi3

Z relacji Jana Długosza powstałej przed 1480 rokiem dowiadujemy się, że parafia posiadała kościół drewniany poświęcony św. Klemensowi.

biskupi1

podstawowabiskupi

Szczegóły Czesław Dutka

Skip to content