Izba Regionalna Zapiecek

W sierpniu 2002 roku w jednej z sal domu kultury w Rzepienniku Suchym uruchomiona została Izba Regionalna, w której gromadzone są różne zabytkowe przedmioty związane z naszym regionem.

Cały czas zbiory wzbogacają się o nowe eksponaty, które ofiarowują mieszkańcy.

Dotychczasowym ofiarodawcom: Wiktorowi Bąkowi, Elżbiecie Łaskawskiej, Lucynie Kloc, Bogumile Cholewie, Elżbiecie Hołdzie, Krystynie Karaś, Joannie Firszt, Andrzejowi Bryndalowi, Zofii Wajdzie serdecznie dziękujemy.

Wszystkich, którzy zechcieliby przekazać lub wypożyczyć różne zabytkowe przedmioty do naszej Izby, serdecznie zapraszamy.

Na prośbę Muzeum Etnograficznego przekazaliśmy ze zbiorów naszej Izby Regionalnej czapkę „drobską” do Tarnowa.

Po remoncie budynku GOK Izba przeniesiona została na poddasze w nowej części budynku. Zyskała tym samym dużo nowego miejsca na eksponaty, które dotychczas nie mogły być wystawione.

Pod koniec 2014 roku odbyło się uroczyste nadanie Izbie Regionalnej ZAPIECEK im. Seweryna Udzieli.

Seweryn Udziela (1857 – 1937) był pedagogiem, wybitnym ludoznawcą, twórcą i dyrektorem Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a jednocześnie krajoznawcą, społecznikiem, współpracownikiem wielu pism folklorystycznych oraz członkiem Komisji Antropologicznej, Fizjograficznej i Etnograficznej Polskiej Akademii Umiejętności. Jako pierwszy podjął się zadania opisu kultury i obrzędów ludności zamieszkującej tereny w okolicach Gorlic, w tym także Rzepienników. Dzięki niemu powstała „Ziemia Biecka”, nieoceniona skarbnica wiedzy z dziedziny etnografii.

Izbę można zwiedzać w godzinach pracy GOK lub po indywidualnym ustaleniu, grupy prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy lub telefoniczny: gokrzepiennik@poczta.onet.pl, 14 6531 571

Skip to content