Policja przypomina o OBOWIĄZKOWYM oświetleniu rowerów oraz noszeniu elementów odblaskowych

Policjanci Komisariatu Policji w Ciężkowicach realizując zadanie priorytetowe dotyczące poprawy bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym na drodze W980, biegnącej przez miejscowości Rzepiennik Strzyżewski, Rzepiennik Biskupi, Rzepiennik Suchy zwracają się z prośbą do uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie podstawowych zasad ruchu drogowego.

Celem działania jest poprawa świadomości w szczególności kierujących rowerami, którzy poruszają się po zmroku bez oświetlenia jak i pieszych poruszających się bez odblasków, po nieprawidłowej stronie drogi lub w stanie nietrzeźwości, powodując zagrożenie dla siebie i innych uczestników  ruchu drogowego.

Obowiązkowe oświetlenie roweru

Rower – podobnie jak inne pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym musi być wyposażony w światła.

Obowiązkowe światła na rowerze:

  1. co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem – czyli np. lampka przednia na baterie, lub dynamo,

  2. co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

  3. co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem,

  4. kierunkowskazy – jeśli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

    UWAGA ! Od 8 października 2013 roku nie musimy mieć zamontowanych świateł na rowerze wtedy gdy nie jest ono wymagane – czyli np. w dzień. Możemy więc lampki posiadać np. w kieszeni, lub w plecaku, albo nawet w domu – jeśli nie zamierzamy jeździć po zmroku. UWAGA ! nie dotyczy to odblasku tylnego o barwie czerwonej, który musi być zamontowany na stałe.

Wszystkie światła na rowerze muszą spełniać następujące warunki:

  • oświetlenie pozycyjne (lampki) przednie oraz tylne może być ciągłe lub migające

  • zarówno światła jak i odblaski oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m.

  • oświetlenie pozycyjne może być zdemontowane jeżeli nie ma obowiązku jego użycia (czyli w dzień i w warunkach dobrej przejrzystości powietrza)

  • musi być zamontowane nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni

Mając powyższe na uwadze wszelkie informacje dotyczące osób naruszających przepisy ruchu drogowego proszę przekazywać pod numer telefonu Komisariatu Policji w Ciężkowicach 146510007, 146282360, nr. kontaktowy dzielnicowego asp. Waldemara Kopek 604891798, a przypadku potrzeby podjęcia pilnej interwencji pod numer alarmowy 977 lub 112.

 

 

Skip to content