Pytanie do Wójta z dnia 17 marca 2020 r.
Treść wiadomości pytania do Wójta:
Szanowny Panie Wojcie
Nasza trzy osobowa rodzina za smieci płaci 45zl za miesiac.co miesiac uskłada sie ten worek plastikow,rzadko kiedy od swieta gora dwa…worek szkla jeden na pół roku…jak sam Pan wie za prad gaz wode płaci sie tyle ile sie zuzyje.czemu ze smieciami tak niemoze byc?powinny byc oplaty za jeden worek plastiku tyle i tyle,za szklo tyle i tyle itd,ile sie odda w miesiacu za tyle sie płaci…czemu My mamy utrzymywac KOMBUD?to niespółka Skarbu Panstwa zebysmy MY podatnicy ja Utrzymywali…mowicie ze wszedzie w całym kraju smieci poszly do gory i ze w naszej gminie jest najtaniej.ze podobno utrzymanie i caly proces z odpadami zwiazany podrozał.a jak zauwazylem spolka Kombud ostatnio kupila sobie nowa smieciarke ciagnik i dostawczaki…wiadomo trzeba w firme inwestowac,tylko ciekawe za jakie to pieniadze..czy nie przypadkiem za te ze od nowego roku”niby”utrzymanie podrozało…Kombud niema w okolicy konkurencji dlatego płacimy ile sobie krzykna,ale warto to zmienic Panie Wojcie.tak jak mowilem wprowadzic opłaty za worki oddawane,a nie płacic czy oddałem 2 worki czy zadnego firmie z ciezkowic.
Pozdrawiam
Zaniepokojony Mieszkaniec Gminy
Odpowiedź:
Szanowny Panie Wojciechu.
Przedstawiona w emailu sytuacja dotycząca płatności za odpady wynika z obowiązującego prawa, a przede wszystkim z faktu, że system gospodarowania odpadami powinien być samofinansujący się. Oznacza to, że suma kosztów, na który składa się zbiórka odpadów od mieszkańców oraz przekazania do odpowiednich instalacji zostaje pokryta z opłat wnoszonych przez mieszkańców za odbiór odpadów. Upraszczając – opłata na mieszkańca to suma kosztów gospodarowania odpadami podzielona przez ilość mieszkańców.
Oczywiście opisana przez Pana sytuacja opłaty za faktycznie wystawione worki do odbioru wydaje się uzasadniona. Jednak taka forma wymagałaby odpowiedzialności mieszkańców polegającej na przekazywaniu wszystkich odpadów do zbiórki. Niestety przed wejściem w życie aktu prawnego w 2013 kiedy opłata była za ilość oddawanych odpadów, większa część odpadów nie była oddawana lecz lądowała w lesie, w rowach lub była nielegalnie spalana. Stąd też Posłowie na Sejm RP wprowadzili zmianę w ustawie, która spowodowała, że mieszkańcowi nie opłaca się wyrzucać odpadów do lasu czy rowu tylko oddawać profesjonalnym firmom. Dodatkowo ustawa nie przewiduje metody opłaty za odbiór odpadów od ilości oddawanych worków.
Wg obowiązującego prawa można zastosować inną metodę obliczania opłaty np. według zużytej wody. Niestety w warunkach wiejskich gdzie występują własne ujęcia wody jest to nierealne.
Ponadto zauważyć należy, że koszty odbioru (dojazd do posesji) niezależnie od ilości odpadów jest taki sam. Śmieciarka spala tyle samo paliwa jak jedzie po 1 worek czy po 10 worków.
Uznać więc należy, że przyjęta przez Radę Gminy Rzepiennik Strzyżewski metoda obliczania opłaty na 1 mieszkańca jest najbardziej odpowiednia ze wszystkich dostępnych obecnie metod.
Co do Podmiotu odbierającego odpady, informuję, że jest on wybrany w przetargu publicznych i jego oferta była najkorzystniejsza z pośród złożonych ofert. Nie była to jedyna oferta.