Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Turza

O Stowarzyszeniu

Jak powstawało Stowarzyszenie…czyli o dotychczasowej działalności.

Pierwsze spotkanie, jeszcze wtenczas Klubu Aktywnych Pań, odbyło się 12 kwietnia 2013 r. na świetlicy w Turzy. Zaczęło się od zabawy bibułą i papierem, tzn. od robienia kwiatów i wyplatania papierowych koszyczków. W czerwcu, odpowiadając na prośbę ks. Proboszcza, panie włączyły się w przygotowanie II Festynu Parafialnego i przygotowały stoisko gastronomiczne z ciastem, goframi i innymi smakołykami. Wkrótce po festynie przyszedł czas na przygotowanie wieńca dożynkowego na dożynki gminne. Panie wraz z młodzieżą z klasy III gimnazjum ośpiewały ten wieniec na rzepiennickiej scenie i wręczyły go Księdzu Proboszczowi Bogdanowi Piekarczykowi.

W sąsiednich gminach prężnie działały Koła Gospodyń, więc panie postanowiły, że u nas też będzie Koło Gospodyń. Niestety, była to grupa nieformalna i nie można było uzyskać żadnych środków na działalność. Mimo to przy współpracy z GOK- iem udało się zorganizować I Spotkanie ze Św. Mikołajem oraz zabawę karnawałową dla najmłodszych. Zainteresowanie rodziców i dzieci było ogromne, świetlica była pełna. Dlatego w 2014 roku skorzystano z gościnności naszych strażaków i II Spotkanie ze św. Mikołajem odbyło się w większej sali tj. w remizie OSP w Turzy.

29 czerwca 2014 odbył się III Festyn Parafialny i znów Koło Gospodyń przygotowało liczne kulinarne atrakcje.

Podczas dożynek gminnych 2014 grupa wieńcowa „Turzanie” wręczyła wieniec dożynkowy Kołu Gospodyń. Panie chciały w ten sposób pokazać, że istnieje i działa koło i zachęcić mieszkanki innych wsi w gminie do zakładania podobnych grup.

20 stycznia 2015 r. na zebraniu założycielskim powołane zostało Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Turza. Po dwóch miesiącach zostało ono zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Pierwszym bardzo pozytywnym skutkiem tego, iż jest to grupa formalna było otrzymanie środków finansowych w konkursie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich poprzez projekt ”Zobacz nas – dobry początek SRS Turza”.

Na 136 złożonych wniosków dotację otrzymało 41 projektów. Nasz projekt uplasował się na 29 miejscu i otrzymał dofinansowanie w kwocie 4780 zł. Właśnie w ramach realizacji projektu powstała ta strona internetowa. Zakupiono też sprzęt komputerowy, meble i artykuły biurowe. To bardzo dobry początek działalności stowarzyszenia.

2 sierpnia 2015 roku Stowarzyszenie we współpracy z GOK wRzepienniku Strzyżewskim oraz OSP Turza zorganizowało Piknik Wakacyjny inaugurujący działalność Stowarzyszenia.

Na placu przed Domem Ludowym zgromadziło się bardzo dużo mieszkańców Turzy i okolicznych miejscowości. Na scenie występowały między innymi przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Turzy, dzieci niepełnosprawne z zaprzyjaźnionego stowarzyszenia „Wszystkie dzieci nasze są”, orkiestra strażacka z Rzepiennika Strzyżewskiego, zespół śpiewaczy „Turzanki”. Imprezę poprowadziła bardzo sympatyczna Pani Ania z Gorlic. Wspaniałymi konkursami i zabawami rozbawiła publiczność do łez. Najmłodsi mogli pobawić się na dmuchańcach i zrobić tatuaż wodny czy pomalować twarz. Ogromną popularnością cieszyła się Loteria Fantowa. Nie zabrakło kiełbasek z grilla, gofrów, zapiekanek, pierogów i innych atrakcji kulinarnych. Wieczorem bawiono się przy muzyce zespołu VIVO BAND. Piknik mógł się odbyć dzięki sponsorom, którzy wsparli tę inicjatywę materialnie i finansowo.

Zaraz po pikniku rozpoczęła się praca przy wiciu wieńca dożynkowego. Tym razem grupa wieńcowa wręczyła go Państwu Halinie i Bolesławowi Kaflom – rolnikom z Turzy.

Mimo iż wieniec nie był tradycyjny to podobał się wszystkim, a panie miały satysfakcję z tego, że własnoręcznie go uwiły.

Przez ponad 2 lata dużo się działo, było kolędowanie przy herbatce, robienie palmy wielkanocnej, wieczorek z literaturą, wieczór patriotyczny. Panie uczestniczyły w różnych szkoleniach i warsztatach np. florystycznych, projektowania ogrodów, czy seminariach etnograficznych.

Wymieniają się przepisami i doświadczeniami, przygotowują ozdoby i stroiki świąteczne.

Na spotkaniach panuje miła i przyjazna atmosfera.

Stowarzyszenie złożyło wniosek na kolejny projekt, czekamy na wyniki konkursu i na nowych członków stowarzyszenia. Spotkania odbywają się we wtorki co 2 tygodnie.

Z A P R A S Z A M Y !

Adres strony internetowej

Skip to content