Zespoły artystyczne

Checioki z Rzepiennika Suchego

Stanowiły zalążek Rzepioków.

Rzepioki z Rzepiennika Suchego

Grupa powstała w 1963 roku z inicjatywy Eugeniusza Dudka (kierownik Wiejskiego Domu Kultury) i Tadeusza Patera (instruktor) i występowała pod nazwą „Rzepianie”. W latach 1990-2011 roku opiekę nad zespołem sprawowała Jadwiga Bryndal, pełniąca równocześnie funkcję jego instruktora. Od 2011 roku z Rzepiokami pracuje Anna Bugno. Zespół prezentuje barwy folklor Pogórza. Brał udział w wielu przeglądach i konkursach o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, występował także na Węgrzech.

Rzepiocki z Rzepiennika Suchego

Dziecięcy zespół folklorystyczny działający od 1994 roku. Prezentuje zabawy, tańce i przyśpiewki charakterystyczne dla Pogórza. Członkowie zespołu wielokrotnie występowali podczas festiwali, przeglądów i konkursów, zwyciężając i zdobywając nagrody. W 2005 roku Rzepiocki uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu.

Kapela „Rzepioki” z Rzepiennika Suchego

Działa od 1963 r. pierwszym kierownikiem kapeli był Eugeniusz Dudek. W 1995 roku opiekę nad zespołem objęła Jadwiga Bryndal. Trzon zespołu stanowią: skrzypce, klarnet i trąbka. Kapela towarzyszy zespołom Rzepioków (starszemu i młodszemu), a także występuje jako oddzielny zespół. Do największych sukcesów tego zespołu należą zwycięstwa w konkursach kapel w Jastrzębi (trzy lata z rzędu) oraz zwycięstwo w eliminacjach i udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu (obok zespołów z Armenii, Izraela, Ukrainy, Serbii i Korei Południowej). Niejednokrotnie nagradzano Rzepioków, między innymi w Łoniowej, Jastrzębi, Targowiskach, Rabce, Hyżnem, Łowiczu. Zespół prezentował Pogórzański folklor w programie pierwszym TVP, oraz na Węgrzech.

Rzepianki

Żeńska grupa śpiewacza, założona w 2004 roku

Rzepioki

Chłopięca grupa śpiewacza założona 2008 roku

Turzanie z Turzy

Zespół powstał w 1960 roku. Jego założycielem zespołu była Helena Wrona, a instruktorem przez długie lata Tadeusz Pater z Szalowej. Prezentują folklor Pogórza. Występował wielokrotnie na terenie gminy i sąsiednich miejscowości, prezentował swoje umiejętności na Węgrzech. Opiekę nad zespołem sprawuje Tomasz Burkot.

Kapela „Turzanie”

Kapela powstała w 1960 roku. Towarzyszy zespołowi w trakcie koncertów. Instruktorem kapeli jest Tomasz Burkot.

GRUPY KOLĘDNICZE

„Droby”

Dorosła, najbardziej utytułowana grupa kolędnicza z Rzepiennika Suchego. Jest wielokrotnym laureatem przeglądów regionalnych, małopolskich w Lipnicy Murowanej, ogólnopolskich w Bukowinie Tatrzańskiej (skąd przywieźli złotą, srebrną i brązową spinkę), a także międzynarodowych w Krakowie .

 „Szczodroki”

Dziecięca grupa nagradzana na przeglądach w Lipnicy Murowanej oraz na przeglądzie w Podegrodziu na terenie Rzepiennika Suchego kolędują również „Herody” , „Z gwiazdą” , „Z turoniem”. Grupy te również brały udział w licznych przeglądach kolędniczych, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.

 ZESPOŁY TANECZNE:

Filanderers z Rzepiennika Suchego

Zespoły tańca dyskotekowego działające od 1979 roku. Wcześniej występowały pod nazwą Bałamuty. Ich członkami są dzieci ze szkoły podstawowej, średniej, czasem starszej. Występują na imprezach organizowanych na terenie gminy, a także często są zapraszani do sąsiednich gmin, gdzie występują na festynach.

ZESPOŁY TEATRALNE:

Skrzat z Olszyn

Żywoplanowy zespół teatralny oraz zespół lalkowy założony i prowadzony przez Halinę Hołdę. Zespół przygotowuje po dwa przedstawienia w roku. Wielokrotnie był nagradzany na Małopolskim Przeglądzie Teatrów Lalkowych, był również laureatem i zdobywcą nagrody głównej tego przeglądu i uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Lalkowym w Puławach. Zespół żywoplanowy jest zdobywcą „Brązowej Maski” na regionalnym przeglądzie zespołów teatralnych w Żabnie.

Kabaret „Igraszka” z Rzepiennika Suchego

Pracuje najczęściej w okresie letnim i jesiennym. W swoich programach porusza aktualne problemy lokalnej społeczności.

ZESPOŁY WOKALNO – INSTRUMENTALNE:

Chór Marianus z Rzepiennika Strzyżewskiego

Powstał w 1995 roku. Jego dyrygentem jest Piotr Burkot, skupia około 40 członków. Akompaniuje mu zespół muzyczny: organy, skrzypce, gitary, akordeon oraz instrumenty perkusyjne. Na swoim koncie ma wydanie płyty z polskimi kolędami i pastorałkami oraz udział w rozmaitych konkursach i przeglądach.

Chór młodzieżowy z Turzy

Prowadzony przez Tomasza Burkota. Liczył około 40 osób. W swoim repertuarze miał przede wszystkim pieśni religijne.

Orkiestra Dęta z Rzepiennika Strzyżewskiego

Działa przy OSP w Rzepienniku Strzyżewskim, powstała w 2010 roku z inicjatywy radnego Zbigniewa Sykty i strażaków z Rzepiennika Strzyżewskiego. Kilkunastoosobowa grupa dzieci i młodzieży ćwiczy pod okiem kapelmistrza Stanisława Zięby. Orkiestra uświetnia swoimi występami imprezy okolicznościowe na terenie gminy i w okolicy.

Skip to content