Instrukcja postępowania podczas powodzi

Co zrobić podczas powodzi?
Powodzie stanowią ogromne niebezpieczeństwo i niemal każdego roku są przyczyną ogromnych strat i zniszczeń. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą ci przygotować się na nadchodzący żywioł i ochronić przed nim siebie i swoją rodzinę.
1. PRZYGOTOWANIE
Najlepszym sposobem, aby ograniczyć do minimum zniszczenia po powodzi jest posiadanie dobrego planu działania, zanim jeszcze cokolwiek się wydarzy. Nisko położone obszary są znacznie bardziej narażone na zalanie i i mieszkający tam ludzie powinni być odpowiednio przygotowani na tę ewentualność. Jeśli mieszkasz na takich obszarach, konieczne będzie wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, zainstalowanie odpowiedniej hydroizolacji i uszczelnienie piwnicy. Przedmioty, takie jak piece, grzejniki wody czy panele elektryczne, powinny być umieszczone w miarę możliwości jak najwyżej, na specjalnych podstawach. Upewnij się, że władze mają opracowany specjalny plan działania na wypadek powodzi.
2.POSTĘPOWANIE W TRAKCIE ALARMU POWODZIOWEGO
Jeśli opady deszczu są bardzo intensywne i istnieje ryzyko wystąpienia powodzi, zachowaj czujność i często sprawdzaj audycje radiowe i programy telewizyjne w poszukiwaniu aktualnych wiadomości. Jeśli uważasz, że twój dom jest w niebezpieczeństwie, wszystkie cenne rzeczy, takie jak dokumenty czy sprzęt elektryczny, przenieś na najwyższy poziom w twoim domu. Wszystkie przedmioty elektryczne w piwnicy, których nie jesteś w stanie przenieść, wyłącz z prądu. Jeśli to możliwe, wnieś do środka wszystkie meble ogrodowe i upewnij się, że wszystkie zwierzęta domowe znajdują się w domu. Jeśli w twojej okolicy wystąpiły już zalania domów czy podtopienia i ty również jesteś zagrożony, podejmij natychmiastowe działania. Powodzie, które wystąpią bez żadnych ostrzeżeń mogą być bardzo niebezpieczne.
3.PRZYGOTOWANIE DO EWAKACJI
Jeśli jesteś zmuszony do ewakuacji, istnieje kilka rzeczy, które powinieneś zrobić przed opuszczeniem domu. Zamknij i zablokuj wszystkie okna i drzwi. Wyłącz wszystkie media, wykręć korki Jeśli woda stoi na najniższym poziomie twojego domu, nie ryzykuj swojego życia i nie dotykaj instalacji eklektycznej, ani sprzętu RTV i AGD. Weź ze sobą podstawowe rzeczy, takie jak dokumenty, kluczyki do samochodu, telefon komórkowy, karty kredytowe i książeczki ubezpieczeniowe.
4. PRZEMIESZCZANIE SIĘ W SYTUACJI POWODZIOWEJ
Po opuszczeniu swojego domu zadbaj o to byś mógł bezpiecznie dotrzeć w suche miejsce. Jeśli cała okolica zalana jest wodą i woda sięga już kilku centymetrów, wezwij pomoc. Choć może wydawać się, że woda jest płytka, jeśli będzie płynąć z dużą prędkością może cię przewrócić. Co więcej, woda często zabiera po drodze różne ciężkie przedmioty, które płynąc mogą zderzyć się z tobą i sprawić, że doznasz poważnych obrażeń. Nie wjeżdżaj samochodem w płynącą wodę. Z łatwością można zalać silnik, co spowoduje utratę kontroli nad pojazdem. Już woda o wysokości 30cm może spowodować, że samochód odpłynie. Jeśli opuszczenie domu nie jest możliwe, przenieś się na jego najwyższy poziom i wezwij stamtąd pomoc.
Skip to content