Zmarł pułkownik Jerzy Pertkiewicz

W sobotę 30 czerwca w wieku 98 lat zmarł żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim „Drzazga”) pułkownik Jerzy Pertkiewicz.

Urodził się 25 lutego 1920 r. w Czortkowie w województwie tarnopolskim. Z polskim wojskiem związał się zaraz po maturze, kiedy zgłosił się do szkoły podchorążych rezerwy piechoty w Szczypiornie. Przed wybuchem II wojny światowej objął dowództwo plutonu strzeleckiego 4. kompanii 2. batalionu.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Brał udział w konspiracyjnej odbudowie Pułku Strzelców Kaniowskich. Wysiedlony z Kalisza trafił wraz z rodziną do Tarnowa, gdzie przystąpił do miejscowej komórki Związku Walki Zbrojnej i przyjął pseudonim „Drzazga”.

Po wojnie studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1979 roku obronił na Akademii Medycznej w Krakowie pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych.

Za zasługi wojenne odznaczony m.in. srebrnym krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Medalem za Warszawę, Medalem Wojska (czterokrotnie) oraz Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku – podpułkownika, a w 2011 roku – pułkownika.

Źródło: https://tarnow.gosc.pl/doc/4847990.Zmarl-plk-Jerzy-Pertkiewicz

 

Msza Święta Pogrzebowa odbędzie się w środę 4 lipca o godzinie 13:00 w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie na Burku.

Skip to content