Sprawdź, czym oddychasz i zmień to!

W dniach od 8 do 19 grudnia w ramach akcji „Małopolska bez smogu” prowadzone są pomiary jakości powietrza w Myślenicach i gminie Rzepiennik Strzyżewski

Od 8 do 19 grudnia, w ostatnim etapie akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośne pyłomierze sprawdzą jakość powietrza w kolejnych dwóch małopolskich gminach: Myślenicach i Rzepienniku Strzyżewskim. Dodatkowo w Myślenicach, dzięki mobilnej instalacji płuc (kilkumetrowy model ludzkich płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii), mieszkańcy będą mogli się przekonać, jaki wpływ na ich zdrowie ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Podczas akcji płuca „oddychają” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrują zawieszone w nim zanieczyszczenia – zmieniający się pod wpływem filtrowanego powietrza kolor płuc obrazowo ma pokazać, jaka jest jakość powietrze, którym na co dzień oddychamy.

Aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów dla obu gmin, sprawdzać można on-line na stronach Radia Kraków www.radiokrakow.pl oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego www.krakowskialarmsmogowy.pl Pomiarom towarzyszyć będzie akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona na antenie Radia Kraków i na stronie www.radiokrakow.pl. Podsumowanie trzeciego etapu akcji „Małopolska bez smogu” i wyników pomiarów w Myślenicach i gminie Rzepiennik Strzyżewski na antenie Radia Kraków w poniedziałek 21 grudnia, całą akcję podsumuje transmitowana na antenie debata, która odbędzie się 22 grudnia.

Odczyty on-line z pomiarów powietrza w Myślenicach:

http://www.radiokrakow.pl/malooplska-bez-smogu/myslenice/ [1]

Odczyty on-line z pomiarów powietrza w gminie Rzepiennik Strzyżewski:

http://www.radiokrakow.pl/malooplska-bez-smogu/rzepiennik-strzyzewski/

Szczegóły dotyczące akcji::

http://www.radiokrakow.pl/malooplska-bez-smogu/sprawdz-czym-oddychasz-i-zmien-to/

Harmonogram akcji „Małopolska bez smogu”:

  • 13.11 do 25.11: pomiary jakości powietrza w Kętach i Krzeszowicach,
  • 26.11 do 7.12: pomiary jakości powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim,
  • 8.12 do 19.12: pomiary jakości powietrza w Myślenicach i gminie Rzepiennik Strzyżewski (podsumowanie etapu 21 grudnia),
  • 22 grudnia – debata podsumowująca akcję – transmisja na antenie Radia Kraków.

https://krakowskialarmsmogowy.pl/pomiar/pomiary-jakosci-powietrza-rzepiennik-strzyzewski/

Organizatorzy akcji:

Partner główny:

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Kęty, Krzeszowice, Kalwaria Zebrzydowska, Maków Podhalański, Rzepiennik Strzyżewski i Myślenice.

Skip to content