„Tak niewiele potrzeba aby dać odrobinę radości”

Od 22-25 maja 2016 odbyła się w Tarnowie XII Międzynarodowa Spartakiada Młodzieży Niepełnosprawnej „Europa bez barier” uczestnikami była młodzież z Ukrainy, Węgier, Słowacji, Białorusi i Polski. Wśród zawodników byli również podopieczni ze Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są” ze swoimi aniołami – uczniami z ZSP w Olszynach i Jodłówki Tuchowskiej.

Ideą przewodnią spartakiady było przełamanie barier, także w relacjach pomiędzy osobami których los nie doświadczył i osobami niepełnosprawnymi. W programie oprócz sportowej rywalizacji, odbywały się zajęcia integracyjne artystyczno-manualne i rekreacyjne. Uroczyste zakończenie spartakiady odbyło się 25 maja w auli Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, wszystkie drużyny zostały uhonorowani medalami, pucharami, upominkami i dyplomami.

Ostatnim punktem imprezy były występy grup tanecznych VOICE z Tuchowa, Dąbrowy Tarnowskie, gwiazdy muzyki Dance ZA-NO-ZA oraz podopiecznych ze Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są”. Marysia Witek swoim występem „Takiego Janicka” podbiła serca całej publiczności.

Kolejny raz okazuje się że integracja osób niepełnosprawnych jest bardzo ważna, ponieważ tworzy się szczególna więź, rodzice doceniają wysiłek swoich dzieci, a gdy coś się im udaje nabierają jeszcze większej wiary, że warto to robić.

To są niesamowici młodzi sportowcy „tak niewiele potrzeba, aby dać odrobinę radości”.

mgr Barbara Duran

Spartakiada, która odbyła się 25.05.2016 r. pod hasłem „Europa bez granic” dała mi dużo do zrozumienia. Było tam wiele dzieci niepełnosprawnych z różnych państw. Ale wszystkie bez względu na to czy bardziej, czy mniej niepełnosprawne razem bawiły się świetnie. Dyskoteka, która została zorganizowana na koniec spartakiady pozwoliła nam i dzieciom niepełnosprawnym się zintegrować i zobaczyć, że dzieci niepełnosprawne też są ludźmi bez względu na rodzaj choroby, która ich dotyka. Powinniśmy tak jak dzieci niepełnosprawne chwytać każdą chwilę z naszego życia i wykorzystać ją w 100% – Weronika Dziuban.

24 maja miałam przyjemność uczestniczyć w XII Spartakiadzie Młodzieży Niepełnosprawnej „Europa bez granic”. Było to wielkie wydarzenie nie tylko dla dzieci niepełnosprawnych ale i dla nas – wolontariuszy. Całe spotkanie rozpoczęła swoim pełnym energii śpiewem – Marysia. To cudowne że dzieci niepełnosprawne mogły pokazać swoje umiejętności, talenty. Podczas robienia tego, co kochają na ich twarzach gości miły, ciepły uśmiech, który na długo pozostaje w sercach. W wolontariacie jestem dopiero rok, ale tę działalność planuję kontynuować przez kolejne lata. Na ręce dzieci niepełnosprawnych wręczony został puchar. Podczas występów zaproszonych grup tanecznych nasi podopieczni nie chcieli wypaść gorzej. Stworzyli wspaniałą grupę w składzie: Marysia, Jakub, Karol i dzielili się swoim swoją energią, tańcem z całą salą robiąc przy tym konkurencje świetnie przygotowanym tancerzom. Na pewno pozostawili po sobie ślad, którego tak łatwo nie da się zapomnieć. Dzieci niepełnosprawne są niesamowite, gdyż pomimo choroby otwierają się na innych, samo patrzenie na nie sprawia, że zapominamy o troskach i skupiamy się na miejscu i czasie, w którym jesteśmy. To spotkanie nauczyło mnie, że należy otwierać się na ludzi. „Europa bez barier” – takie było hasło tej spartakiady. Wystarczyło poświecić trochę czasu, żeby pomóc innym. Potrzebują tak niewiele a dają tak dużo – Karolina Niziołek.

Skip to content